2013-2015  INVENCIA CORP.  |  All Rights Reserved

Led Ekran Nedir?

Led ekran, her biri bir piksel(nokta) oluşturacak şekilde dizilmiş led çiplerinden oluşan düz panel şeklinde bir ekrandır. Birçok çipin bir araya gelmesiyle oluşan yüksek parlaklık seviyesi ve uygulamaya özel boyut ve yapısı sayesinde bu ekranlar dış ve iç mekan uygulamalarında rahatlıkla kullanılmaktadır.

 

Geleneksel Led ekranlar, genellikle billboard,sahne aydınlatma ve diğer görsel şovlarda kullanıldığı gibi aynı zamanda aydınlatma özelligine de sahiptir.

 

Led Ekran Tipleri

RGB-Standard

Günümüzde uygulanmış olan dış mekan led ekran projelerinin birçoğunda RGB yapılandırılması kullanılmıştır.Kırmızı,yeşil ve mavi diyotların bir araya gelmesiyle oluşturulan ve genellikle karesel tasarlanan tam renkli yapı bir piksel oluşturmaktadır. Birçok piksel farklı uzaklık ve ölçeklerde bir araya getirilerek led ekranı oluşturmaktadır.

 

2.SMD-Yüzey Montajli

Günümüzde projelendirilmiş iç mekan LED ekran uygulamalarında ise genellikle dış mekanın aksine SMD teknolojisi kullanılmıştır. SMD pikseli kırmızı,yeşil ve mavi yüzey diyotlarının tek bir paket içine monte edilmesi ve kılıflanması ardından bir elektronik kartın üzerine yerleştirilmesi ile oluşturulur. Kılıflanmış diyotlar RGB yapısındaki diyotlara göre daha küçük yapıdadırlar. Fiziksel yapılarındaki avantajından dolayı birbirlerine daha yakın bir şekilde pozisyonlandırılmışlardır. Bu şekilde aynı çözünürlükteki RGB yapısındali LED ekranlara göre minimum görüş mesafesi %25 azaltılmıştır.

 

İç mekan kullanımı için genellikle SMD teknolojsine sahip ve mimimum 600 Candela/m2 (nit) parlaklığa sahip ekranlar tavsiye edilir. Bu parlaklık seviyesi birçok uygulama için ortalama düzeyde verimlilik sağlar, fakat yüksek aydınlığa sahip ortamlarda daha yüksek parlaklığa sahip ekranlar önerilir.

 

Kamera çekimi yapılacak ortamlarda(örn:TV stüdyosu vs..) yukarıda verilen parlaklık seviyesinden daha düşük parlaklıklarda ve daha düşük renk sıcaklığında görüntü sağlanarak başarılı bir stüdyo çekimi gerçekleştirilebilir. Yüksek parlaklığa sahip ekranlarda yazılım altyapısını kullanarak daha düşük parlaklık seviyesinde verimli bir şekilde çalışması sağlanabilir, fakat mevcut sistemin normal çalışma parlaklığından daha yüksek parlaklık seviyesinde çalışmaya zorlanması, led ekranın çalışmasında anormallikler yaşanmasına sebep olduğu gibi, LED ekranın kullanım ömrünü de azaltır.

 

Dış mekan uygulamalarında, minimum 2000 Candela/m(nit) parlaklığa sahip ekranlar tavsiye edilirlen, direk güneş ışığına maruz kalan noktalarda, verimli bir görüntü almak için 5000 nit parlaklığa kadar gereklilik söz konusu olabilir.

 

Örnek verecek olursak güneş ışığının 4000 nit olarak ölçüldüğü bir noktada,verimli bir görüntü almak için ölçüm değerinin mimimum %20-%30 fazlası yani minimum 5000 nit seviyesinde bir parlaklıkta ekran kullanmak gerekecektir.Proje asamasında mühendislerimiz size ön arastirma sonucu gerekli bilgilendirmeyi yapip, tavsiyelerini sunucaklardır.

Indoor use generally requires a screen that is based on SMD technology and has a minimum brightness of 600 candelas per square meter (cd/m², sometimes informally called nits). This will usually be more than sufficient for corporate and retail applications, but under high ambient-brightness conditions, higher brightness may be required for visibility. Fashion and auto shows are two examples of high-brightness stage lighting that may require higher LED brightness. Conversely, when a screen may appear in a shot on a television studio set, the requirement will often be for lower brightness levels with lower color temperatures; common displays have a white point of 6500–9000 K, which is much bluer than the common lighting on a television production set.

The LED Display at the Taipei Arenadisplays commercials and movie trailers.

For outdoor use, at least 2,000 cd/m² is required for most situations, whereas higher-brightness types of up to 5,000 cd/m² cope even better with direct sunlight on the screen. (The brightness of LED panels can be reduced from the designed maximum, if required.) To clarify, in order for an outdoor LED sign to be visible, it must generate a minimum of 5,000 nits being that the sun emits approximately 4,000 nits. A nit is a measurement of light emitted from a device.

Suitable locations for large display panels are identified by factors such as line of sight, local authority planning requirements (if the installation is to become semi-permanent), vehicular access (trucks carrying the screen, truck-mounted screens, or cranes), cable runs for power and video (accounting for both distance and health and safety requirements), power, suitability of the ground for the location of the screen (if there are no pipes, shallow drains, caves, or tunnels that may not be able to support heavy loads), and overhead obstructions.

 

Hangi Ekran Tipi Projenize Uygun?

Ürünlerimizde kullandigimiz LED çip üreticileri

 

 

LED ekranlarinizin konumunun belirlenmesi görüs alani, çevre şartları, yönetmelikler ve fiziki şartlar gibi parametrelerin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi sonucu alanında tecrübeli mühendislerimiz tarafindan gerçeklestirilir.

 

 

LED ekranlar iki farkli LED yapılandırma teknolojisine sahiptir. 

LED Ekran konumunun belirlenmesi

Diger Ekran ekipmanlari

Led ekranlar, Led çiplerinin yani sıra;kasa malzeme ve tasarımı,ön ekran maskeleri,sürücü ve kontrol kartlari, güç kaynağı ve şebeke bağlantı elemanları,Totem veya kurulum aparatları gibi daha birçok parçadan oluşur.

 

LED ekranlarimiz proje bazli oldugu için içerigindeki bütün parçalar müsterilerimizin isteklerine ve ihtiyaçlarina göre sekillenebilmektedir. Mühendislerimiz sizlerle birlikte ihtiyaçlariniza en uygun parçaları bir araya getirip, %100 size özel ürünler ile beklentilerinizi karsilayacaklardir.

 

 

INNOVATIVE SOLUTIONS