2013-2015  INVENCIA CORP.  |  All Rights Reserved

Satis Sonrasi Destek

Bakim-Onarim

Garanti Durumu

Ürün Takip Sistemi

Led ekraninizla size vermis oldugumuz seri numarasindan ürününüzün çalisma durumunu gerçek zamanli olarak kontrol edebilirsiniz.

 

Lütfen size verilen 15 haneli ürün kodunu giriniz:

 

 

 

 

 

Satisini yapmis oldugumuz ürünlerin kalitesine güveniyoruz ve 2 yillik yasal garantinin üzerine +1 yil firma garantimizi ilave ederek toplamda 3 yil garanti hizmeti sunuyoruz. Bu süreç dahilinde ürünümüzün bütün parçaları dahil olmak üzere tamami (üretim ve montaj hatalarindan ve/veya bozuk parçalardan olusabilecek arizalara karsi) firmamizin garantisi kapsamindadır.

 

 

Ürünlerimizin garanti süresi içerisinde, gerek malzeme ve isçilik, gerekse montaj hatalarindan dolayi arizalanmasi halinde, isçilik masrafı, degistirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altinda hiçbir ücret talep etmeksizin tamiri yapilacaktir. Bu garanti ile taahhüt edilen onarim INVENCIA A.S.’nin yetkili servisleri tarafindan yapilacaktir. 

Yatiriminiz Degerlidir!

Kurulum sonrasi yatiriminizi garanti kapsami disinda kalan hertürlü afet veya beklenmedik durumlardan korumak için anlasmali oldugumuz Türkiyenin en büyük sigorta firmalari tarafindan ürünlerinize elektronik cihaz sigorta hizmeti sunuyoruz. Bu sayede yatiriminiz tam olarak güvence altina alinmis olur.

 

 

 

Ürününüzün kurulumu tamamlandiktan ve kullanima basladiktan sonra, teknik ekibimiz ürününüzün modeline bagli olarak belli periyot aralilarinda ürünlerinizin bakimlarini yapip yatiriminizin uzun ömürlü olmasi için gerekli önlemleri almaktadirlar.

 

Herhangi bir sorun durumunda ise, ürün kullaniminizin tamir süresinden etkilenmemesi için, anlik yedek parça stok durumuna göre tamir süresince, bozuk parça/ürün çalisan yedek parça ile degistirilerek, ürününüzün kullanilamamasindan ötürü dogan zarariniz minimum dereceye indirilir.

 

 

 

 

 

Ürünün ve üreticinin kalite ve güvenilirliginin satis sonrasi ortaya çiktiginin bilincinde olarak tam müsteri memnuniyetini ana prensiplerimizden biri kabul ederek satis sonrasi hizmet ve destek sunmaktayiz. 

 

Tamamen müsteriye göre özellestirilebilen ürün ve hizmetler sundugumuzdan dolayi, satis sonrasi desteklerimiz de bu sekilde planlanmistir. Bu noktada satis sonrasi hizmetlerimizi iki ana ürün paketi seklinde sunulmaktadr.

 

1.Standard Ürün Yönetim ve Destegi

Ürün satis ve kurulumu sonrasinda standart olarak sizlere ürün bakimi ve kullanimi egitimi sunuyoruz. Ayrica ürünler ile alakali soru ve problemleriniz için çalisma saatleri icinde telefon ve sosyal medya kanali ile ulasabileceginiz teknik ekibimiz bulunmaktadir.

 

 

2.Pro Ürün Yönetim ve Destegi

Ürün satis ve kurulumu sonrasi bulut tabanli sistemimiz sayesinde ürününüzün çalisma durumunu kontrol ederek sizin için tam kontrollü bir denetim saglariz. Bu sayede siz sadece ürününüzü kullanmaya odaklanirsiniz. Ürün çalismasina sorun teskil edecek herhangi br durumda teknik ekibimiz duruma müdahale ederek sizi olasi zaman kaybi ve stresten korur. 

 

3.Advance Ürün Yönetim ve Destegi

Bu paket dahilinde yatiriminizi INVENCIA ile birlikte yapmis olursunuz. Hertürlü finansal,kurulum ve kullanima ait proje ve yönetim ortak olarak yapilir. Is yapisi olarak bir kazan-kazan tipi ortakliktir.

 

 

 

 

 

INNOVATIVE SOLUTIONS